Individualni trening po vašoj meri
Rad sa decom na njihovom držanju odnosno posturi je na za nas izuzetno važno. Vežbanje dece tokom razvojnog perioda ima ogromnu ulogu u njihovom odrastanju jer osim što se razvijaju motorički, sprečava se nastanak deformiteta kičme kao što su skolioza, naglašena ili smanjena kifoza i lordoza kičme. Individualni rad sa decom je primeren i prilagođen svakom detetu u zavisnosti od uzrasta, fizičkih i motoričkih sposobnosti.
Da li je trening sa opterećenjem dobar za decu?
Često dobijamo pitanje da li je trening sa opterećenjem dobar za decu? Nije lako dati odogovr na ovo pitanje! Ono što svako treba da ima na umu jeste kvalitet pokreta tokom vežbanja, ukoliko opterećenje koje dajemo detetu dovodi do narušavanja kvaliteta pokreta onda je opterećenje preveliko i treba ga smanjiti i prilagoditi vežbu.
Progresija u vežbanju treba da postoji, a koliko ćemo opterećenje dodati tokom vežbanja treba dobro proceniti i odrediti pravi momenat kada ćemo to i uraditi. U našoj ambulatni smatramo da prilikom vežbanja sa decom krenemo sa lakšim oblicima vežbi kroz koje ćemo proceniti mogućnosti deteta, a na osnovu toga dalje dodavati opterećenje koje će detetu odgovarati.
Vežbe za decu – Benefiti
Kod dece koja vežbaju, osim što se motorički razvijaju bolje od neaktivne dece, manje su mogućnosti da se razviju deformiteti kičmenog stuba, biće značajno bolji imunitet i biće manje bolešljiva, razvijaju se ne samo fizički nego i u pogledu socijalizacije. Ovo su samo neki od osnovnih benefita koje vežbanje pruža svakom detetu.
Kada dete treba da počne sa vežbanjem?
Dete treba da počne sa vežbanjem što ranije, za jako malu decu to znači da idu na sportić i slične aktivnosti kako bi pre svega stvorilo radnu naviku i kako mu vežbanje u nekim kasnijim godinama ne bi bilo strano, a naravno i kako bi uticali na razvoj svodova stopala i svih zglobova na telu, i prevenirali nastanak deformiteta kičme i lošeg držanja.
Kada je ozbiljnije vežbanje u pitanju, trebalo bi sačekati da dete napunih 9-10 godina, jer naše iskustvo nam govori da deca mlađa od 9-10 godina nemaju dovoljno koncentracije i ne razumeju ozbiljniji vid vežbanja.
Koliko treba vežbati?
Vežbanje je preporučljivo svaki dan, što je dete aktivnije to bolje. Osim što će vežbanje uticati pozitivno na motoriku, držanje, opšte zdravlje deteta, ono što je takođe jako bitno, uticaće i na kvalitet njihovog sna. Dete koje se umorilo i potrošilo tokom treninga i igranja imaće daleko bolji i kvalitetniji san od deteta koje je vreme provelo pasivno, sedeći i gledajuću u telefon ili televizor. Naravno bitno je da znate da vežbanje ne predstavljaju samo vežbe snage, nego i vežbe mobilnosti, vežbe istezanja i motoričke vežbe. Vežbe za decu trebaju da budu raznolike i zanimljive. Samim tim za decu neće vežbanje biti samo obaveza nego i kvalitetno provedeno vreme i jedna lepa i zdrava navika.
Kako započeti trening?
Vežbanje možemo započeti na različite načine, od učenja dece kako pravilno da dižu, do aktivnog istezanja i pokretanja svih zglobova na telu, a zatim učenje pravilnih posturalnih obrazaca i jačanja mišića. Smatramo da je bitno da postoji koncept gde se primenjuje tačno isplanirane vežbe, jer vežbanje treba da ima smisla, a ne da to budu nasumično nabacane vežbe u toku sat vremena.
Večito pitanje kod svih roditelja je, „zašto baš njih da izaberem i prepustim im da vode računa o zdravlju mog deteta?“. Pravi odgovor ne postoji, ali smatramo da naše iskustvo od 15 godina rada sa decom, primena različitih programa vežbi kao što su Šrot i DNS, rad sa različitim deformitetima i problematikom kod dece, i na kraju najbitnije-rezultati i zadovoljni roditelji, mogu da budu odgovor na vaše pitanje.